Čo sú myómy maternice (leiomyómy)
Myóm maternice je najznámejším a najčastejšie sa vyskytujúcim nezhubným nádorom v oblasti ženského genitálu a jedným z najčastejších ženských ochorení vôbec. Postihuje viac ako 40% ženskej populácie. Každá druhá až tretia žena sa do svojej menopauzy stretne s problémami, ktoré súvisia s myómami.
Po menopauze sa maternicové myómy obvykle spontánne zmenšujú. Do menopauzy frekvencia ich výskytu v populácii rastie s vekom. Celosvetovo z roka na rok rastie aj výskyt u žien v plodnom veku. Myómy sú veľmi častou príčinou neplodnosti, skorých potratov a predčasných pôrodov
Myómy maternice (leiomyómy) môžu byť drobné – rádovo niekoľko milimetrov, alebo až o rozmeroch niekoľkých decimetrov, kedy je celková veľkosť maternice rovnaká ako v piatom mesiaci gravidity. Podľa lokalizácie (polohy myómu voči maternici) rozlišujeme:
Subserózne myómy – rastúce pod povrchovou vrstvou maternice
Intramurálne až transmurálne myómy – rastú vo vnútri steny maternice
Submukózne myómy – rastúce tesne pod sliznicou a veľmi často deformujú dutinu maternice

zdroj: https://www.azuravascularcare.com/assets/Uterine-Fibroid-Types.jpg
Príčiny vzniku myómov
Príčina vzniku myómu nie je presne známa. Určitú úlohu zohrávajú hormonálne vplyvy. Myómy obsahujú väčšie množstvo receptorov pre ženský hormón, estrogén, než okolité tkanivo, čo spôsobuje progresívny rast myómov. Užívanie antikoncepcie však rozhodne riziko vzniku myómu nezvyšuje. Uvádza sa, že vplyv na výskyt maternicových myómov má aj genetika. Častejšie sa vyskytne toto ochorenie tam, kde v rodine už niekoľko príbuzných myóm malo. Úlohu tu hrá zrejme aj etnický pôvod, výskyt myómov je častejší u afroameričaniek. Obezita je taktiež rizikovým faktorom. Naproti tomu fajčenie má zrejme protektívny účinok, rovnako ako počet porodených detí. Čím viac pôrodov, tým menšia pravdepodobnosť vzniku maternicových myómov. Ženy, ktoré odkladajú prvú graviditu na obdobie po tridsiatom roku veku, trpia týmto ochorením významne častejšie, a tak sa nutnosť riešenia myómov stále častejšie týka aj žien, ktoré by rady riešili svoje ochorenie nielen s ohľadom na zbavenie ťažkostí s ponechaním maternice, ale aj na zachovanie možnosti otehotnieť, donosiť a porodiť.
Príznaky myómov
Až polovica pacientok je bez príznakov. Malé myómy bývajú asymptomatické, s rastom myómu sa ťažkosti väčšinou stupňujú.
Typickými príznakmi leiomyómov sú:
- Časté nutkanie na močenie, tlak
- Silné, nepravidelné krvácanie
- Bolestivá menštruácia s pred- alebo post- menštruačným špinením
- Bolesti a pocit plnosti v podbrušku
- Bolesť chrbta
- Bolesti pri pohlavnom styku